Antibes

Neodolateľný šarm v srdci Azúrového pobrežia

Druhé najväčšie mesto Azúrového pobrežia po Nice, mestečko Antibes, obýva mimo sezóny približne 75 000 obyvateľov, no v lete sa rozrastie na viac ako 150-tisícové letovisko. Ako jediné si zachovalo svoje stredoveké hradby, ktoré lemujú pobrežie a nájdete ich na každej fotke ako symbol tohto prekrásneho mestečka.

DSC_1438

Zaujme hlavne svojou rozmanitosťou a romantickými zákutiami, veď i Pablo Picasso v ňom našiel inšpiráciu a rád v ňom tvoril. Práve jeho múzeum v zámku Grimaldiovcov si nesmiete nechať ujsť pri návšteve mesta. Picassove múzeum sa nachádza len niekoľko krokov od jedného z najkrajších európskych trhov ” Le Marché Provencal”, na ktorom nájdete miestne výrobky od olív, tapenád, sušených paradajok až po voňavé levanduľové vrecúška. Na prechádzke po hradbách objavíte aj “Prístav miliardárov”, kde parkujú najväčšie yachty z celého sveta. Práve v tomto prístave parkujú lode rôznych svetových celebrít či multimiliardárov, a preto prechádzka v ňom Vám môže priniesť nové známosti. Múzeum zaľúbencov známeho kresliča humoristických obrázkov, Raymonda Peyneta, somárske uši na fontáne na Boulevard D’Aguillon, dom, kde žil a tvoril francúzsky básnik Jacques Prevert…O tomto a mnohom ďalšom je starodávna časť Antibes.

Pravý francúzsky croissant a presso na malom okrúhlom stolíku pri provensálskom trhu Vás vtiahne do francúzskeho života veľmi rýchlo. Nasajte atmosféru, vône, započúvajte sa do francúzskeho džavotu a rýchlo budete mať pocit, že im rozumiete, že ste doma…

V novej časti Antibes, Juan les Pins, na Vás čaká mondénny život kasína, známych barov ako je Pam Pam či Crystal, ktoré už desaťročia naštevujú hviezdy svetového formátu, mnoho reštaurácii a diskoték, aby bola Vaša dovolenka priam dokonalá. Práve v tejto časti sa odohráva každý rok známy jazzový festival, a preto v mnohých kaviarničkách uvidíte na stenách podpisy a fotky jazzmanov svetových formátov.

Antibes, srdce Azúrového pobrežia, ako mu hovoríme my miestni, sa nachádza 20 km od Nice a len 8 km od filmového Cannes. Dostanete sa z neho ľahko do Grasse, mestečka, kde vznikol parfém alebo do Saint Paul de Vence, miesta, kde sa sústreďuje najviac umenia z celého pobrežia. Do Monaca sa z Antibes po diaľnici dostanete za 40 minút.

DSC_0404
Neváhajte a príďte nasať pravú južanskú francúzsku atmosféru.